„A magyar-lengyel barátság bizonyítéka” – fél Lengyelország a Mandinerben megjelent interjúról beszél
A korábbi minisztert lenyűgözték Orbán Viktor döntései.
Az osztrák bank a moszkvai nyereségéhez szeretne hozzájutni, az oroszok a saját, Európában rekedt pénzeikhez. A Raiffeisen most hihetetlen ötlettel állt elő, hogy mindenki megkapja, amit akar.
A tavalyi év különösen kifizetődő volt a Raiffeisennek Oroszországban: nyereségének több mint felét onnan zsebelte be – azaz csak zsebelte volna, ha a Kreml nem tiltotta volna meg az óriáscégek oroszországi leányvállalatainak engedély nélküli eladását, illetve egyes ágazatok nyereségének kivitelét az országból. Utóbbinak köszönhetően az osztrák bank profitjából sok százmillió euró ragadt bent Oroszországban, ami jelenleg így olyan, mintha nem is lenne. Mindeközben az orosz állami tulajdonban lévő Sberbank európai üzletága felszámolás alatt áll, a szankcionált és befagyasztott pénzek nagy része pedig a bécsi bankhoz került, nagyjából 400 millió euró.
A múlt héten az osztrákok különös, de kivitelezhető ötlettel rukkoltak elő. Az elgondolás annyira meredek a szankciós politika árnyékában, hogy a bank szóvivője is sietett hangsúlyozni: ez csak egy elméleti lehetőség a sok közül, amelyeket vizsgálnak annak érdekében, hogyan tudnák csökkenteni oroszországi kitettségüket. Azt is hangsúlyozta, hogy semmiféle olyan lépést nem tesznek, amely szembemenne a szankciós határozatokkal.
Az elgondolás szerint egyfajta „pénzügyi fogolycsere” történne. A Raiffeisen orosz leányvállalata 400 millió eurónyi rubelt utalna át helyben a moszkvai Sberbanknak, ennek ellentételezéseképpen a Sberbank felszámolás alatt álló európai egységei euróban ugyanekkora összeget utalnának a bécsi Raiffeisennek. A földrajzi trükközésre azért van szükség, mert a szankciós szabályok szerint Oroszország határait nem lépheti át a pénz, vagyis közvetlenül nem lehet Ausztriából Moszkvába átirányítani, devizát pedig pláne nem – ezzel a manőverrel azonban ki tudnák kerülni a szabályokat.
Ha az ötlet megvalósul, az nem mást jelent, mint hogy
A szokatlan pénzügyi tranzakció ötlete valószínűleg óriási vihart fog kavarni. Az uralkodó szabályok értelmében minden megállapodáshoz a washingtoni, a brüsszeli és a moszkva hatóságok együttes engedélye kell – kérdés, hogy az adott esetet a Nyugat észszerű kezdeményezésnek tekinti, vagy újra előjön a „semmivel nem lehet hizlalni Putyin háborús gépezetét” elv.
Az elgondolás kivitelezésében ugyanis csak papíron látszanak érdekellentétek. Ha sikerül kivitelezni, az komoly precedenst teremthet, mintát szolgáltatva azoknak a nyugati vállalatoknak, amelyek kétségbeesetten próbálják kimenteni oroszországból a bent ragadt nyereségüket.
Fotó: 123RF